Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.11.2007 10:08 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, Edyta Machul Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Bez mitów i uprzedzeń
Jednym z najtrudniejszych tematów podejmowanych na lekcji historii jest zagadnienie stosunków polsko -ukraińskich w latach 1939 - 1947. Wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli Światowid zaprasza ich w najbliższy poniedziałek na bezpłatne warsztaty szkoleniowe.
Warsztaty Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947 przygotowane zostały przez OBEP IPN w Lublinie i są one odpowiedzią na prośby nauczycieli o pomoc w przybliżeniu uczniom kontrowersyjnych tematów. Zagadnienie to wiąże się z wieloma mitami, stereotypami i uprzedzeniami.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14 prezentacją filmów dokumentalnych dotyczących sytuacji Polaków na Wołyniu oraz na temat akcji Wisła. Następnie nauczyciele wysłuchają wykładu Mariusza Zajączkowskiego z OBEP IPN w Lublinie o stosunkach polsko-ukraińskich. Wezmą również udział w zajęciach warsztatowych, podczas których zaplanowano prezentację i omówienie materiałów edukacyjnych przygotowanych dla uczestników. Mają one pomóc historykom w podejmowaniu tematu w czasie lekcji.

Pakiet edukacyjny, który otrzyma każdy nauczyciel, zawiera m.in. esej omawiający stosunki polsko-ukraińskie, wybór materiałów źródłowych (relacje świadków, meldunki wojskowe, dokumenty normatywne). Wszystkie prezentowane źródła mają niezbędny opis, a przy większości dopisano pytania, które mogą być wykorzystane przez nauczyciela w trakcie lekcji. Z wyborem źródeł korespondują trzy scenariusze lekcji: Konflikt polsko-ukraiński w latach 1943-45, Ludność ukraińska a wielka wędrówka narodów - przesiedlenia po zakończeniu II wojny światowej, Stereotypy i uprzedzenia a przekaz historyczny.

Spotkanie zakończy się wernisażem wystawy IPN - PRL - tak daleko, tak blisko... o godzinie 18.

Warsztat szkoleniowy dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jest częścią projektu pn. Z historią na Ty realizowanego przy współudziale Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk.

Szczegółowe informacje pod linkiem:

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Patriotyzm jutra ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5609885

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.