Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.02.2007 11:16 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzea Autor:Ewa Trocka, oprac. Edyta Machul Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Bursztynowe wędrówki
„Śladami bursztynowych kupców" wybiorą się uczestnicy spotkania, które odbędzie się we wtorek 13 lutego w Kawiarence Historycznej Clio, o godz. 17.30.
Usłyszymy o niezwykłej historii Gotów, którzy na tereny Wysoczyzny Elbląskiej dotarli już w II poł. I w .n.e, a także o przebiegu głównego szlaku bursztynowego i kupcach rzymskich, którzy wędrowali nim w poszukiwaniu złota Północy - bursztynu. Opowie o tym elbląski archeolog Grzegorz Stasiełowicz z Muzeum Archeologiczno - Historycznego, autor scenariusza najnowszej wystawy prezentowanej aktualnie w elbląskim Muzeum pt. „Historia gocka".

Drugim gościem spotkania będzie Pani Mirosława Stroińska, poznaniaka, z wykształcenia kulturoznawca. Pani Mirosława zaplanowała i przeszła pieszo część szlaku bursztynowego. Podążała śladami handlarzy jantarem, którzy w ostatnim stuleciu przed nasza erą wyruszali z Aquilei, leżącej nad Morzem Adriatyckim i podążali przez obecna Austrię, Czechy, Polskę do Sambii nad Bałtykiem.

W ubiegłym roku Pani Stroińska pokonała odcinek tego szlaku długości 1020km wiodący z Pragi na północ Europy, do wybrzeża Bałtyku. W czasie wędrówki przeszła całą Polskę, dotarła również do Sambii (obecnie obwód kaliningradzki).

Podczas kawiarnianego spotkania opowie o swojej niezwykłej wędrówce, spotkanych na trasie ludziach, motywacji do podjęcia takiego wyzwania oraz zaprezentuje bogaty zbiór fotografii wykonanych na jantarowym szlaku.


Organizatorami spotkania są Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu i Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Miejsce Kawiarenka Historyczna Clio, w budynku Gimnazjum, Bulwar Zygmunta Augusta 11, o godz. 17.30.

 

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10970
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5905886

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.