Przyjaźń kiełkuje
W projekcie biorą udział dzieci i młodzież z Elbląga i Kalinigradu
Biesiada rosyjska i występy artystyczne zakończyły pierwsze spotkanie uczestników nowego projektu Ziarno Współpracy.
Program realizuje Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu.
Bierze w nim udział 55 uzdolnionych młodych ludzi z Elbląga i Kaliningradu oraz instruktorzy.
Na weekendowych warsztatach do czerwca, powstanie spektakl muzyczny.
- W musicalu wystąpią różne grupy artystów, przede wszystkim wielka orkiestra rozrywkowa, wokaliści i towarzyszące im chórki, chór oraz tancerze ze Światowida - wyjaśnia współautorka projektu Marta Osowska.
Pierwsze zajęcia już się odbyły. W miniony weekend młodzież opracowała szereg utworów, które znajdą się w spektaklu. Reżyser Tomasz Strojnowski jest zadowolony z postępów swoich podopiecznych.
- To spełnienie marzeń każdego kompozytora, reżysera czy aranżera. Nigdy nie wiemy, kto przyjedzie i jak będzie pracował. W tym przypadku wygląda na to, że wszyscy chcą stworzyć coś interesującego - uważa Tomasz Stroynowski.
Niektórzy Rosjanie już kolejny raz biorą udział w projektach Światowida.
Zinaida Łarczenkowa z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Kaliningradzie uczestniczyła w programie Pomosty. Wiedza, którą wtedy zdobyła, przydaje się w codziennej pracy:
- Było to dla mnie cenne doświadczenie, również w zakresie pisania projektów. Program, który sama stworzyłam, wygrał konkurs i dostał nagrodę prezydenta Rosji.
Dzięki Ziarnu Współpracy niektórzy goście z Obwodu Kaliningradzkiego odwiedzili Elbląg pierwszy raz. Uczestnicy warsztatów i sobotniej biesiady rosyjskiej ciepło przyjęli występ Oli Iwakiny. Dziewczyna marzy o karierze artystycznej.
- Zajęcia z panem Tomkiem są bardzo ciekawe. Uczę się, jak śpiewać bluesa i muzykę rozrywkową. Mam nadzieję, że przyda mi się to w przyszłości, bo chcę zostać artystką, piosenkarką lub aktorką - wyznaje Ola.
Zdaniem dyrektora Centrum Kultury Światowid, wspólne przedsięwzięcia to szansa pokazania tego, co każda ze stron ma najlepszego. To też możliwość korzystania z wzajemnych doświadczeń.
- Polsko - rosyjskie projekty współpracy pozwoliły unowocześnić naszą infrastrukturę techniczną i poszerzyć działalność o nowe dyscypliny. Zaczynaliśmy od tańca, a dziś mamy programy kulturalne z plastyki, muzyki czy teatru
- podkreśla Antoni Czyżyk.
***
„Ziarno Współpracy - sposobem na pobudzenie transgranicznej aktywności kulturalnej” jest częściowo finansowany przez unijny Program Sąsiedztwa Litwa – Polska - Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.