14 osób i instytucji zdobyło tytuły Mecenasa Muzeum Warmii i Mazur 2006.
Wyróżnienia otrzymali ci, którzy wspierają olsztyńskie Muzeum i jego oddziały w terenie.
Prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski został uhonorowany za dofinansowanie: druku katalogu Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od XIV do XVIII wieku, Wakacyjnych Czwartków z Mikołajem Kopernikiem, konserwacji starodruku Metamorfoz Owidiusza (wydanego w Paryżu, w 1676 roku; ilustracje wykonał francuski rysownik i rytownik Sebastian Leclerc; starodruk uległ w przeszłości zawilgoceniu i wymagał gruntownej konserwacji).Dzięki prezydentowi Muzeum wzbogaciło się o obraz Hieronima Skurpskiego Dziewczynka ze skakanką z 1975 roku.
W gronie mecenasów znalazł się olsztyński oddział koncernu Energa, który przyczynił się do organizacji wystaw: rysunku i rzeźby Barbary Falender i Pradzieje ziem pruskich do połowy XIII wieku (tę wystawę prezentowało muzeum w Reszlu) oraz dofinansował cykl wieczorów Cavata, które w olsztyńskim zamku odbywają się od wielu lat.
Dyrektorkę olsztyńskiego oddziału banku PKO BP Halinę Ornatowską doceniono za finansowy wkład w przygotowanie Nocy w Muzeum Warmii i Mazur, w której uczestniczyło prawie trzy tysiące osób, zaś Klub Soroptimist International w Olsztynie za opłacenie konserwacji dziecięcego sekretarzyka z XVIII wieku.
Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski włączył się w organizację Weekendu z Herderem, a Mariusz Pawliczak z Hotelu Park i Stanisław Radzik z Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Przemysłówka Holding w Olsztynie – w przygotowanie cyklu Cavata.
Muzealnicy podziękowali: Krzysztofowi Grygorowiczowi z firmy Elektro – Instal w Olsztynie za bezpłatne wykonanie robót elektroinstalacyjnych w salach barokowych i naprawę iluminacji zamku olsztyńskiego, Wiesławowi Kobusowi z Zakładu Handlowo - Usługowego w Szczytnie za pomoc w remoncie tamtejszego Muzeum Mazurskiego.
W gronie mecenasów znaleźli się również: Tadeusz Kufel, który przekazał Muzeum Warmii i Mazur portret młodej kobiety (z XVIII wieku; utrzymany w tradycji holenderskiego portretu dworskiego z trzeciej ćwierci XVII wieku; pochodzi z Prus Książęcych), Anna Skurpska – Ekes oraz Maria i Marek Skurpscy, którzy przekazali księgozbiór swojego ojca Hieronima Skurpskiego (książki filozoficzne, psychologiczne, historyczne i o sztuce).
Specjalne miejsce przypadło samemu zmarłemu niedawno artyście. Hieronim Skurpski, pośmiertnie, otrzymał podziękowania za przekazanie Muzeum zbioru Uniwersum w miniaturze.
Jak czytamy w uzasadnieniu, 113 grafik i rysunków z tego cyklu „cechuje doskonały rysunek, świetna kompozycja i znajomość warsztatu, artysta zaś podejmuje eksperymenty technologiczne, które czynią ten zespół bardziej interesującym”.