Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.02.2007 04:27 Miasto:Olsztyn Kategoria:Muzea Autor:Agata Grzegorczyk-Wosiek Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
W dowód uznania
Konserwacja Metamorfoz była możliwa dzięki pomocy jednego z mecenasów (mat. nadesłane)
Konserwacja Metamorfoz była możliwa dzięki pomocy jednego z mecenasów (mat. nadesłane)
14 osób i instytucji zdobyło tytuły Mecenasa Muzeum Warmii i Mazur 2006.

Wyróżnienia otrzymali ci, którzy wspierają olsztyńskie Muzeum i jego oddziały w terenie.

Prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski został uhonorowany za dofinansowanie: druku katalogu Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od XIV do XVIII wieku, Wakacyjnych Czwartków z Mikołajem Kopernikiem, konserwacji starodruku Metamorfoz Owidiusza (wydanego w Paryżu, w 1676 roku; ilustracje wykonał francuski rysownik i rytownik Sebastian Leclerc; starodruk uległ w przeszłości zawilgoceniu i wymagał gruntownej konserwacji).Dzięki prezydentowi Muzeum wzbogaciło się o obraz Hieronima Skurpskiego Dziewczynka ze skakanką z 1975 roku.
W gronie mecenasów znalazł się olsztyński oddział koncernu Energa, który przyczynił się do organizacji wystaw: rysunku i rzeźby Barbary Falender i Pradzieje ziem pruskich do połowy XIII wieku (tę wystawę prezentowało muzeum w Reszlu) oraz dofinansował cykl wieczorów Cavata, które w olsztyńskim zamku odbywają się od wielu lat.

Dyrektorkę olsztyńskiego oddziału banku PKO BP Halinę Ornatowską doceniono za finansowy wkład w przygotowanie Nocy w Muzeum Warmii i Mazur, w której uczestniczyło prawie trzy tysiące osób, zaś Klub Soroptimist International w Olsztynie za opłacenie konserwacji dziecięcego sekretarzyka z XVIII wieku.

Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski włączył się w organizację Weekendu z Herderem, a Mariusz Pawliczak z Hotelu Park i Stanisław Radzik z Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Przemysłówka Holding w Olsztynie – w przygotowanie cyklu Cavata.

Muzealnicy podziękowali: Krzysztofowi Grygorowiczowi z firmy Elektro – Instal w Olsztynie za bezpłatne wykonanie robót elektroinstalacyjnych w salach barokowych i naprawę iluminacji zamku olsztyńskiego, Wiesławowi Kobusowi z Zakładu Handlowo - Usługowego w Szczytnie za pomoc w remoncie tamtejszego Muzeum Mazurskiego.
W gronie mecenasów znaleźli się również: Tadeusz Kufel, który przekazał Muzeum Warmii i Mazur portret młodej kobiety (z XVIII wieku; utrzymany w tradycji holenderskiego portretu dworskiego z trzeciej ćwierci XVII wieku; pochodzi z Prus Książęcych), Anna Skurpska – Ekes oraz Maria i Marek Skurpscy, którzy przekazali księgozbiór swojego ojca Hieronima Skurpskiego (książki filozoficzne, psychologiczne, historyczne i o sztuce).

Specjalne miejsce przypadło samemu zmarłemu niedawno artyście. Hieronim Skurpski, pośmiertnie, otrzymał podziękowania za przekazanie Muzeum zbioru Uniwersum w miniaturze.

Jak czytamy w uzasadnieniu, 113 grafik i rysunków z tego cyklu „cechuje doskonały rysunek, świetna kompozycja i znajomość warsztatu, artysta zaś podejmuje eksperymenty technologiczne, które czynią ten zespół bardziej interesującym”.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5783280

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.