Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.01.2007 02:57 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesłana Joanna Mierzejewska Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
3 x wokół pejzażu
Marek Świątecki - trawsko
Marek Świątecki - trawsko
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na spotkanie z pejzażem, który jest jednym z podstawowych, klasycznych tematów sztuki. W czwartek 25 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „3 x wokół pejzażu". Prezentowane będą prace: Wiesława Bieńkuńskiego, Jana Pruskiego i Marka Świąteckiego.
Jak różne mogą być artystyczne poszukiwania, jak rozmaicie można pojmować pejzaż i rozwinąć to twórczo, prezentuje wystawa trzech olsztyńskich artystów, trzech indywidualności. Ich propozycje, bardzo autorskie i skrajnie różniące się postawy twórcze, wywodzą się z różnych, choć tylko pozornie odległych światów: od archaicznego, a może nowoczesnego realizmu do eksperymentów formalnych i poszukiwań warsztatowych, wreszcie przygody ze sztuką z pogranicza figuracji, niezwykle intuicyjną i ekspresyjną.
Wystawa „3 x wokół pejzażu" jak magiczny taniec wokół ognia uwalnia nas od stereotypowego rozumienia sztuki i uzmysławia absolutną wolność twórczej kreacji, bo sztuka to przecież wolność.

WIESŁAW BIEŃKUŃSKI studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta zajmuje się grafiką warsztatową: technikami metalowymi, litografią, drzeworytem oraz rysunkiem i malarstwem. Duże znaczenie w pracach Bieńkuńskiego ma eksperyment. Na wystawie zobaczymy serię prac na aluminiowych kliszach, powstałych w zetknięciu z kalką techniczną, pokrytą intuicyjnym rysunkiem linii znaczonych światłem.

JAN PRUSKI mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo (głównie technika mieszana na papierze), rzeźbę i grafikę. Swój pejzaż artysta tworzy niejako na pograniczu sztuki figuratywnej akcentując zadrapaną, bogatą w różnego rodzaju faktury najczęściej monochromatyczną powierzchnię. Prosta, spontaniczna linia staje się elementarnym środkiem wyrazu. Jego żywiołem są również materie malarskie. W nich uzyskuje szalenie zmysłowy efekt i jakby zmiękczony modelunek stref światła i cienia w obrazie.

MAREK ŚWIĄTECKI ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie. Obecnie zajmuje się animacją środowiska artystów naszego regionu organizując cykl wędrujących po Europie wystaw i koncertów pn. „KOCHAJMY WARMIĘ". Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „ARESZT SZTUKI". Założył przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie „SZKOŁĘ PEJZAŻU".
Wystawa potrwa do 25.02.2007
Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10782
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5211555

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.