Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2006 03:55 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wydarzenia Autor:Ewa Domarecka Placówka:Brak
Region bogaty duchem
Jeden z obrazów, które obejrzymy w galerii. Fot. Kuba Żywicki
Jeden z obrazów, które obejrzymy w galerii. Fot. Kuba Żywicki

Pisaliśmy już o Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego na Warmii i Mazurach. Tym razem ujawniamy, ile wynosi tegoroczny budżet przeznaczony na wszelkie zadania związane z kulturą i jak wygląda stan ich realizacji.

Na Warmii i Mazurach trwają spektakularne inwestycje w dziedzinie kultury, oprócz tego dzieje się niezliczona ilość mniejszych i zupełnie kameralnych wydarzeń artystycznych.
- Jest co świętować. Wojewódzka inauguracja roku kulturalnego to, każdego roku, na Warmii i Mazurach duże i ważne święto ludzi kultury - mówi Andrzej Ryński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Rok temu wraz z inauguracją Filharmonia Olsztyńska zmieniła nazwę, teraz nazywa się Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, a olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza został wpisany na listę narodowych instytucji kultury.
Status międzynarodowej instytucji kultury, jaki formalnie od roku ma olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza, oznacza większy prestiż i większe dofinansowanie ze środków budżetu państwa, co w konsekwencji niezmiernie wzbogaca ofertę artystyczną instytucji. Teatr bez wątpienia ma charakter ponadregionalny i jest ważny dla narodowego dziedzictwa kultury.
- Teatr jest teraz prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa, co podnosi jego prestiż i ma wymowny efekt w postaci zwiększenia budżetu o 40 proc. w stosunku do lat ubiegłych - powiedział na łamach prasy Janusz Kijowski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza. - Wynikiem naszych starań jest remont teatru dokonywany wsparciem funduszu Urzędu Marszałkowskiego i środków Unii
Europejskiej. W ciągu czterech lat odnowimy teatr tak, że będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
Ruszyła także historyczna inwestycja budowy siedziby Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Filharmonia powstała w 1973 roku, ale dopiero teraz będzie miała własny nowoczesny budynek. W nowej siedzibie zacznie funkcjonować instytucja artystyczna, która zyska możliwość prezentacji koncertów orkiestry, wystawiania dzieł scenicznych (opera, balet),
możliwość dokonywania nagrań audio i video.
- Powinna mieć wszystko, co jest niezbędne, aby w nowoczesny sposób promować muzykę poważną i dbać o elementy edukacyjne - mówi Janusz Lewandowski, dyrektor filharmonii. -  Budynek filharmonii powinien dawać możliwość promocji kultury polskiej i regionalnej na arenie międzynarodowej.
W 2006 roku zakończy się I etap inwestycji, warty ok. 2 mln zł. Jak mówi marszałek Ryński na październik planowane jest wmurowanie kamienia węgielnego.
W roku 2007 planowany jest II etap realizacji, ogłoszenie kolejnego przetargu na wykonanie całości siedziby filharmonii. Wartość całego projektu wynosi ok. 50 mln zł - inwestycja ta została umieszczona na liście celów strategicznych w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007- 2013. Realny czas inauguracji działalności Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w nowej siedzibie to rok 2008 lub 2009. Na liście działań strategicznych znalazł się także projekt "Grunwald 2010" - zespół działań inwestycyjno-remontowo-konserwatorskich, związanych z przygotowaniem 600 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
- Na zlecenie samorządu województwa Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego ogłosiła przetarg na koncepcję zagospodarowanie pól grunwaldzkich - mówi marszałek Andrzej Ryński. - Wierzę, że w ten sposób uda nam się wybrać koncepcję najlepszą, by godnie uczcić obchody jednej z największych bitew ówczesnej Europy. 15 lipca 1410 roku to do dziś jedna z najbardziej podstawowych dat na lekcjach historii
i z pewnością kojarzona z wydarzeniem, z którego kolejne pokolenia Polaków są bardzo dumne. Zamysł jest bardzo dobry, atrakcyjny i nowoczesny, aby wytworzyć wokół wydarzeń grunwaldzkich atmosferę typu Discovery czy National Geographic. Powstaje wielki plan inwestycyjny z wydarzeniami wydawniczymi, naukowymi, a może nawet wznowieniem badań archeologicznych. 14 lipca 2006 roku na Polach Grunwaldzkich będzie wielkie święto, ale dzięki zaangażowaniu wielu ludzi w 2010 roku to święto będzie miało rozmach, jak nigdy dotąd, na skalę europejską, międzynarodową.
           Na Warmii i Mazurach rozpoczęło także działalność Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Zarząd województwa w tym roku przeznaczył na ten cel 50 tys. zł, rok temu 100 tys. zł, dzięki czemu "Zachęta" mogła rozpocząć działalność na rzecz utworzenia regionalnej kolekcji sztuki współczesnej także w Olsztynie.
- Bogate kraje europejskie, na przykład Szwecja czy Finlandia, mają wielkie muzea sztuki współczesnej z kolekcjami największych malarzy, z wielkimi pomieszczeniami na światowe wystawy objazdowe, miejsca, w których całe dnie ciekawie spędzają całe rodziny -kontynuuje marszałek Andrzej Ryński. - My nie jesteśmy tak bogaci, ale to nas nie zwalnia z obowiązku kolekcjonowania dzieł polskich artystów.
           Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych skupia miłośników sztuki, zaangażowanych w działania na rzecz krzewienia i promocji sztuki, ochrony prac polskich artystów, gromadzenia kolekcji sztuki współczesnej oraz utworzenia centrum sztuki współczesnej. Nazwa i cele działania nawiązują do chlubnych tradycji XIX-wiecznej "Zachęty" (www.zacheta.art.pl - Towarzystwo Zachęty do Sztuk Pięknych). Dziś jest to największa i jedna z najbardziej prestiżowych galerii sztuki współczesnej w Polsce, a historyczne wzorce promowania kultury są nadal aktualne.
         Zainicjowany w 2005 roku przez ministra kultury zainicjował ogólnopolski program "Znaki czasu" ma na celu tworzenie regionalnych kolekcji sztuki z wybitnymi dziełami współczesnych artystów. Każde z województw, w których powstały takie towarzystwa, otrzymało od ministerstwa 150 tys. zł, drugie tyle na początek towarzystwo miało zebrać samodzielnie. Dodatkowo minister przekazał kilka wybitnych dzieł jako zaczątek kolekcji. W tej chwili "Zachęta" zgromadziła następujące dzieła: prace z cyklu "Wyliczanka" Edwarda Dwurnika, prace z cyklu "Drzewa" Tomasza Iwanickiego, "Media Frottage" i "Restart" Dominika Lejmana, akwarele Julity Wójcik, "Kompozycję" Jana Berdyszaka, "Wystawę" Partyka Lutomskiego, "Balię" Betiny Bereś, prace z cyklu "Idź za mną, zmień mnie, już czas" Zuzanny Janin, "Bez tytułu" Pawła Susida, prace z cyklu "Nadzieja" Violetty Kulikowskiej-Parkasiewicz, "Kontestatora" Jacka Niegody.
       Tegoroczny budżet przeznaczony na wszelkie zadania związane z kulturą wynosi ponad 36 mln zł. W 2006 dotacje dla największych regionalnych instytucji kultury wynoszą:
- Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - 8,7 mln zł
- Teatr Dramatyczny w Elblągu - 2,8 mln zł
- Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie - 6 mln zł
- Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie - 1,5 mln zł
- Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu - 2,8 mln zł
- Centrum Polsko-Francuskie Cotes d'Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie -188 tys.
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie - 2,9 mln zł
- Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - 6 mln zł
- Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku - 2,2 mln zł
- Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku - 1,4 mln zł
- Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - 805 tys. zł.

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5774562

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.