Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.07.2006 03:13 Miasto:Gdańsk Kategoria:Teatr Autor:Edyta Machul Placówka:Fundacja Theatrum Gedanense
Szekspir w Gdańsku

Sympatycy i pasjonaci teatru powinni zarezerwować sobie czas od 5 do 12 sierpnia na jubileuszowy X Festiwal Szekspirowski, który odbędzie się w Gdańsku.

Fundamentem festiwalu są oczywiście najciekawsze realizacje sztuk Szekspira z całego świata, ale to nie wszystko, bo odbędą się w tym czasie także koncerty, wystawy, konkursy, wykłady, spotkania z twórcami, dyskusje, promocje książek i happeningi uliczne. Inna atrakcją będzie Letnia Akademia Teatru i Dramatu, a w niej różnego rodzaju warsztaty m.in. teatralne prowadzone przez polskich i zagranicznych aktorów i reżyserów, warsztaty fotograficzne czy dziennikarskie.
Przez wszystkie lata Festiwal przyciągał do Gdańska najwybitniejszych i wysoko cenionych reżyserów z całego świata, Gdańsk odwiedzili m.in.: Peter Brook, Oskaras Korsunovas, Eimuntas Nekrosius, Roberto Ciuli i Robert Sturua. W tym roku Festiwal obchodzi swoje dziesiąte urodziny, zatem i jego charakter będzie szczególny, bardziej świąteczny.
- Z radością donosimy - podają organizatorzy - że jubileuszowa edycja będzie dłuższa niż zwykle i obfitująca w różnorodne wydarzenia artystyczne. Będzie też miała nową, międzynarodową formułę, wzbogaconą o Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Spektakl Szekspirowski. Po raz pierwszy swoją nagrodę dla najlepszego przedstawienia Festiwalu będzie też mogła przyznać publiczność.
Na stronie Festiwalu www.teatr-szekspir.gda.pl możemy przeczytać, że w międzynarodowym konkursie na najlepszą inscenizację szekspirowską zaprezentowane zostanie dziesięć spektakli m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Niemiec, Islandii, Anglii, Polski, Rosji, Turkmenistanu.

Spektakle Festiwalu:

Grupa z Niemiec Münchner Kammerspiele zaprezentuje spektakl „Otello" w inscenizacji światowej sławy reżysera, współtwórcy „nowej fali flamandzkiej" Luka Percevala. W spektaklu jedną z głównych postaci zagra Julia Jentsch laureatka Złotego Niedźwiedzia za tytułową rolę w filmie „Sophie Scholl - ostatnie dni", w którym stworzyła wstrząsający portret jednej z najsłynniejszych bohaterek walki z nazistowskim reżimem w Niemczech.

„Wieczór Trzech Króli" w reżyserii Silviu Purcarete, rumuńskiego artysty, cieszącego się międzynarodowym uznaniem. Reżyser, znany z tego, że rzadko opuszcza Paryż, przybędzie osobiście do Gdańska.

Teatr Yohangza wystawi adaptację „Snu nocy letniej", która w roku 2003 w Korei Południowej została uznana za najlepszą. Dynamiczne i barwne widowiskowo, odwołując się do koreańskich wierzeń w mityczne postaci goblinów Tokebi, zabiera widzów do orientalnego świata magii, pełnego energetycznego tańca, ekspresywnego śpiewu i... popisów perkusyjnych.

Niewątpliwym hitem Festiwalu - jak informują organizatorzy - będzie także niezwykła, baśniowa adaptacja „Romea i Julii" Teatru Vesturport z Islandii. Spektakl z Reykjaviku „Romeo & Juliet - Love is in the Air" to niezwykłe, eksperymentalne, żywiołowe widowisko wykorzystujące... elementy cyrkowej akrobatyki i popisy clownów.

Po raz kolejny przyjedzie do Gdańska Teatr Lit Moon z Santa Barbara, o którego stylu krytycy mówią, że łączy „surowość teatru fizycznego z klasycznym tekstem". Tym razem amerykańska grupa pokaże inscenizację „Ryszarda II" w reżyserii Johna Blondella, który traktuje sztukę Szekspira jako tragedię polityczną o śmierci królów, o nadużyciach władzy. Włoski teatr Lunaria z Katanii zaprezentuje „Burzę". Publiczność Festiwalu zobaczy także egzotyczny monodram z „Króla Leara" w wykonaniu aktora z Turkmenistanu - Anny Mele.

X Festiwal Szekspirowski nie może się odbyć bez polskich przedstawień. Zobaczyć będzie można „Romeo i Julię" Teatru Jeleniogórskiego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, który wyróżniono w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu artystycznego 2005/2006 - (jury nie przyznało w tym roku nagrody głównej, Złotego Yoricka); „Otella" Teatru Modrzejewskiej z Legnicy oraz najnowszą inscenizację Teatru Wybrzeże w Gdańsku - „Tytus Andronikus" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz.
Program festiwalu obejmuje również spektakle przygotowane przez studentów lub absolwentów akademii teatralnych z Polski i Anglii. Zaprezentowane będą przedstawienia dyplomowe studentów London Metropolitan University w reżyserii Giana Carlo Rossiego i studentów warszawskiej Akademii Teatralnej w reżyserii Piotra Cieplaka.

Letnia Akademia Teatru i Dramatu oferuje różnorodne zajęcia prowadzone przez specjalistów: warsztaty teatralne, warsztaty kreatywne (dziennikarskie, fotograficzne i malowanie techniką murales), wykłady (teoria teatru i dramatu, gra aktorska, edycje sztuk Szekspira, Szekspir filmowy...), dyskusja panelowa na temat „Szekspira filmowego", spotkania z artystami (reżyserami, aktorami). Program edukacyjny został przygotowany we współpracy z Warszawską Akademią Teatralną, Stowarzyszeniem Teatralnym Lunaria z Sycylii, London Metropolitan University oraz Shakespeare Globe Zentrum z Bremy. Udział w Akademii jest bezpłatny, konieczne są wcześniejsze zapisy na warsztaty (kwalifikacja na podstawie zgłoszeń - do wyczerpania miejsc).

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5773644

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.