Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.07.2006 10:35 Kategoria:Wystawy Autor:8 Placówka:Brak
Kontrasty: Mazury pod lodem
Na ochłodę w gorące lipcowe dni proponujemy odwiedzenie strony internetowej projektu „Mazury pod lodem" z galerią zdjęć Łukasz Ogonowskiego, studenta fotografii ASP w Gdańsku.
Łukasz Oganowski urodził się na Mazurach, gdzie rozpoczął przygodę z nurkowaniem. Efektem pasji była realizacja projektu fotografii podlodowej pt. „Mazury pod lodem". Zdjęcia z tego cyklu pokazywane były na wystawie w Quasi-Galerii w Giżycku oraz na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
- Skute lodem jeziora, stanowiące nierozłączny element mazurskiego krajobrazu, od wieków stanowią wyzwanie dla ludności mieszkającej w ich otoczeniu - napisał we wprowadzeniu do wystawy Sebastian Łepkowski, płetwonurek i współpomysłodawca projektu. - Pozyskiwany z wycinanych zimą tafli lód przez cały rok wykorzystywany był do zmrażania i przechowywania świeżej żywności. Pokrywa lodowa ułatwiała komunikację oraz stanowiła miejsce rekreacji oraz rywalizacji sportowej. Wielokrotnie stawała się też przyczyną ludzkich tragedii i nieszczęść. O tym, jak niebezpieczne są zamarznięte jeziora, mówi wiele miejscowych legend i podań przekazywanych z ust do ust przez zamieszkującą tereny Mazur ludność. Jedną z najczęściej słyszanych przeze mnie opowieści jest historia o orszaku weselnym, który wracał przez jezioro z kościoła na wesele. Lód nie wytrzymał, konie wraz z jeźdźcami, sanie z parą młodą oraz wszyscy goście utonęli. O ogromnym lęku przed zimnymi głębinami jezior świadczy to, że podobną historię można usłyszeć w kilku znacznie oddalonych od siebie miejscowościach. Jak się okazuje w każdej legendzie jest ziarno prawdy.
Na zdjęciach Łukasza Ogonowskiego widzimy niesamowite formy utworzone z powietrza zamkniętego w lodzie. Unieruchomione rośliny, światło, chmury oglądamy przez pryzmat wody, lodu i obiektywu.
Ideą projektu „Mazury pod lodem" jest promocja regionu Wielkich Jezior Mazurskich w sezonie zimowym, nurkowania podlodowego oraz utrwalenie w formie artystycznej najciekawszych miejsc nurkowych na terenie Mazur spod lodu. Autorem zdjęć jest Łukasz Oganowski, student fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, płetwonurek i pomysłodawca projektu „Mazury pod lodem". Fotografika wspierają m.in. płetwonurkowie: współpomysłodawca projektu Sebastian Łepkowski, Jerzy Walasek, Rafał Krzewiński i Mirek Kowalczyk.
Zdjęcia obejrzeć można na stronie www.mazurypodlodem.prv.pl.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10875
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5424642

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.