Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.05.2006 11:56 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Jędrzej Rusiński Placówka:Brak
Dzień Hanzy z artystami ludowymi
Artyści ludowi towarzyszyć będą tegorocznym obchodom Dnia Hanzy w Elblągu
Artyści ludowi towarzyszyć będą tegorocznym obchodom Dnia Hanzy w Elblągu
W najbliższą sobotę 20 maja elblążanie wezmą udział w uroczystych obchodach Dnia Hanzy. Dzięki pokazom rycerskim, turniejom, zabawom i występom zespołów muzyki dawnej Bulwar Zygmunta Augusta zmieni się nie do poznania! CKiWM Światowid oraz Stowarzyszenie Jantar zadbają o obecność regionalnych artystów, którzy w ramach Jarmarku Sztuki Ludowej zaprezentują swój dorobek.
Organizatorem Dni Hanzy jest Urząd Miejski w Elblągu. O godz. 12 obchody rozpocznie interaktywny spektakl Jak Wielki Szpitalnik Werner von Tettingen Elbląg do wojny z królem Władysławem szykował w wykonaniu rycerzy z Gniewu. Następnie rycerze wezmą udział w pojedynkach szermierczych, turniejach i zabawach. Na Bulwarze powstaną warsztaty rzemieślnicze, w których zaprezentowane zostaną średniowieczne techniki wyrobu przedmiotów codziennego użytku. A do tańca przygrywać będzie zespól muzyki dawnej. Wszystko po to, by wprowadzić widzów w atmosferę czasów, w których Elbląg należał do związku nadmorskich miast handlowych Europy.

W tym dniu swoje osiągnięcia zaprezentują także regionalni artyści ludowi. Na kilkudziesięciu stoiskach będzie można podziwiać i niedrogo kupić zabawki, hafty, koronkę, malarstwo akrylowe i olejne na szkle, figurki z masy solnej, kartki pocztowe, rysunek, rzeźby, motyle w szkle, świece, plecionkarstwo, pieczywo obrzędowe, wyroby z bursztynu, wosku, metalu itd. Na łasuchów czekają przysmaki w postaci miodu, smalcu, sera i innych przetworów z gospodarstwa ekologicznego. Swój udział w jarmarku potwierdziło już kilkudziesięciu artystów z Elbląga, Sztumu, Aniołowa, Suchacza, Gdyni, Lidzbarka Warmińskiego i Węgorzewa. Kilkadziesiąt stoisk na bulwarze Zygmunta Augusta będzie można odwiedzić w godz. od 12 do 18.

- Stowarzyszenie Jantar po raz drugi ma przyjemność współorganizować Dzień Hanzy. Zapewniam, że zaproszeni do wzięcia udziału w jarmarku artyści będą skutecznie promować nasz rodzimy folklor - zapowiada wiceprezes Stowarzyszenia Jantar Magdalena Czarnocka.

Artyści, którzy chcieliby dołączyć do grona wystawców, mogą do jutra zgłosić swój udział w jarmarku pod nr tel. 055 611 20 83.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5783195

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.