Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.05.2006 10:19 Miasto:Elbląg Kategoria:Stowarzyszenia Autor:Jędrzej Rusiński Placówka:Brak
Integracja w rytmie rocka
Na Górze (fot. www.nagorze.art.pl)
Na Górze (fot. www.nagorze.art.pl)
Ciągle czegoś szukasz, stale czegoś chcesz, mówisz, że nic nie masz, a przecież wszystko jest w Tobie, wszystko jest tutaj! - śpiewają chłopaki z rockowego bandu Na Górze. Ten wyjątkowy zespół 9 czerwca zaprezentuje elbląskiej publiczności kawał spontanicznej i żywiołowej muzyki, jakiej na co dzień nie można usłyszeć w radiu czy na dyskotece. Koncert dopiero za miesiąc, a Na Górze już wciągnął do zabawy dzieciaki z elbląskich szkół.
Koło wsi Rzadkowo (województwo wielkopolskie), kilkanaście kilometrów od najbliższego miasta, pośród pól i lasów, na wzgórzu stoi dom... Brzmi jak początek bajki, prawda? I słusznie, bo snuta tu opowieść jest wyjątkowa i trochę nierzeczywista. Ten tajemniczy budynek to Dom Pomocy Społecznej zamieszkały przez kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych intelektualnie. Co można robić w odizolowanym miejscu, z dala od ośrodków kulturalnych, sklepów i pubów? Nudzić się! - ciśnie się na usta odpowiedź. Jednak chłopaki z Rzadkowa nie znają takiego słowa. Kilka lat temu stworzyli zespół muzyczny, własną, niezależną kulturę, którą podbijają Polskę i świat.

Utalentowanych wychowanków z Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie wspierają profesjonalni muzycy: Wojciech Retz oraz Lo i Maniek Nalepa (na co dzień koncertujący w formacji Strachy na Lachy). W ten sposób wykrystalizował się siedmioosobowy skład zespołu. Jego brzmienie tworzą dwa wokale, gitary (elektryczna, akustyczna, basowa) i perkusja, a także klawisze, flet, harmonijka oraz instrumenty perkusyjne.

Swoimi występami Na Górze udowadnia, że funkcjonujące w świadomości społecznej podziały na niepełnosprawnych i zdrowych są bezzasadne i kłamliwe. Muzykę, którą wykonuje grupa z Rzadkowa, określa się jako żywiołowy free rock. Żywiołowość i spontaniczność udzielają się zarówno publiczności, jak i artystom. Największe sukcesy zespołu to dwie wydane płyty (Rre generacja oraz Satysfakcja), występy z największymi polskimi gwiazdami: Voo Voo, Kult, Hey, Raz Dwa Trzy, Arka Noego oraz szereg koncertów w kraju i za granicą, m.in. w Pradze.

- Na Górze? Pozazdrościć takiej pogody ducha i radości życia! - powiedział o zespole Wojciech Waglewski.

Muzycy z Rzadkowa nie oczekują od publiczności taryfy ulgowej. Chcą podlegać krytyce i być rozliczanym za to, co zaprezentują na scenie. Litość nie pomaga nam w pracy! - stanowczo stwierdzają. Swoją miłością do muzyki i rocka zarażają innych. W tym celu powstał projekt Szansa na śpiewanie. W tej chwili realizuje go również CKiWM Światowid wraz z elbląskimi szkołami, ośrodkami szkolno-wychowawczymi i środowiskowymi domami samopomocy. Wychowankowie tych placówek uczą się piosenek Na Górze - w nagrodę wystąpią razem z zespołem podczas czerwcowego koncertu. Dzieci ćwiczą pod czujnym okiem wychowawców i nauczycieli, a także instruktorów muzycznych z CKiWM Światowid. Od 12 maja młodzi artyści będą spotykać się w Światowidzie na cotygodniowych warsztatach wokalnych, by godnie reprezentować szkołę podczas czerwcowego koncertu. Cały projekt jest więc ważnym wydarzeniem muzycznym, lekcją tolerancji, integracji i zarazem wielką frajdą.

Finałowy koncert zespołu Na Górze odbędzie się 9 czerwca o godz. 12.00 w kinie Światowid. Masz ochotę na wielką przygodę w rytmie rocka?! Już dziś w kasie kina Światowid możesz kupić bilet (cena biletu: 5 zł, tel. do kasy 055 611 20 68). Więcej informacji o zespole znajdziecie na stronie http://www.nagorze.art.pl/.

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid"
pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
info@swiatowid.elblag.pl
http://www.swiatowid.elblag.pl/

 

Projekt Szansa na śpiewanie oraz koncert zespołu Na Górze może być realizowany dzięki szczodrości elbląskich firm. Oto sponsorzy przedsięwzięcia:

sponsor główny: Spółdzielnia Cukiernicza „Wolność"
sponsorzy złoci: Centrum „Ogrody", „Unitrus" , PH „Optima", Hotel „Europa"
sponsorzy srebrni: Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej, „Patrex"
sponsorzy brązowi: PSS „Społem", „Pujan", Auto El - Fiat Dealer

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11044
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6052092

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.