Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.04.2006 10:58 Miasto:Elbląg Kategoria:Stowarzyszenia Autor:Jędrzej Rusiński Placówka:Brak
Tango z pasją
Źródłem inspiracji dla muzyków i dodatkową atrakcją dla widzów były występy mistrzowskiej pary tanecznej
Źródłem inspiracji dla muzyków i dodatkową atrakcją dla widzów były występy mistrzowskiej pary tanecznej
Przedmieście XIX-wiecznego Buenos Aires, mała zadymiona kafejka, pochyleni nad stolikami goście prowadzą ściszone rozmowy. Na słabo oświetlonym parkiecie tańczą przytuleni tancerze. Otuleni, zapatrzeni w siebie, nieobecni...
Wyobraźmy sobie taką oto scenerię... Przedmieście XIX-wiecznego Buenos Aires, mała zadymiona kafejka, pochyleni nad stolikami goście prowadzą ściszone rozmowy. Ich szept przeplata się z rytmicznymi dźwiękami bandoneonu. Na słabo oświetlonym parkiecie tańczą przytuleni tancerze. Otuleni, zapatrzeni w siebie, nieobecni... Czy możliwym jest odtworzenie tej wyjątkowej atmosfery? O dziwo, tak! Przekonali się o tym widzowie koncertu zespołu Guardia Nueva del Tango, który odbył się w elbląskim Światowidzie.

- Czytałam, że tango to coś więcej niż taniec czy zwykły utwór muzyczny. Dlatego oczekuję, że dzisiejszy występ w kinie Światowid będzie przesycony emocjami i namiętnością - wyznała przed koncertem młoda elblążanka.

Przygotowana z dużym wyczuciem scenografia ułatwiła wprowadzenie widzów w odpowiedni nastrój. Kawiarniany stolik, przy którym zasiedli tancerze, świece, delikatne światło odbijające się od wyciętych z blachy tulipanów oraz spływający na scenę pas czerwonego materiału skutecznie uruchomiły wyobraźnię publiczności.

Po pierwszych dźwiękach już nikt nie miał wątpliwości, że przenosimy się do zupełnie innego świata. W rolę przewodnika podczas tej muzycznej podróży wcielił się zespół muzyków w składzie: Aneta Pajek (akordeon, bandoneon), Tomasz Stroynowski (fortepian) oraz Paweł Kierszka (gitara). Pierwszy etap podróży - prezentacja postaci oraz twórczości Astora Piazzolli. Bo nie sposób opowiadać o tangu bez przypomnienia dokonań argentyńskiego mistrza tego gatunku, ucznia Rachmaninowa, wirtuoza bandoneonu, twórcy muzyki filmowej i autora ponad trzystu tang.

Ponadto usłyszeliśmy utwory taneczne, milongi, tango-walce, muzykę filmową (Zapach kobiety) i znane motywy typu Ta ostatnia niedziela.

- Każdy z członków zespołu gra na co dzień różną muzykę: od klasycznej po flamenco i jazz. Z pewnością te doświadczenia wpływają na wykonanie tanga. Gramy własne aranżacje i kompozycje, często improwizujemy - wyjaśnia założycielka zespołu Aneta Pajek.

Źródłem inspiracji dla muzyków i dodatkową atrakcją dla widzów były występy mistrzowskiej pary tanecznej. Jarosław Chojnacki wraz z partnerkami przekonali elbląską publiczność, że w tangu argentyńskim najbardziej liczą się: pasja, namiętność i tajemniczość. Wielu młodszych widzów nie kryło swego zaskoczenia faktem, jak bardzo tradycyjne tango argentyńskie różni się od jego nowoczesnej formy znanej z turniejów czy telewizyjnych programów rozrywkowych. Mocną stroną występów grupy Guardia Nueva del Tango jest rewelacyjny kontakt z publicznością. Muzycy bawili anegdotami, przemycając wiele cennych informacji. Dzięki temu elblążanie dowiedzieli się, jak wygląda bandoneon oraz na czym polega tajemnica rytmu tanga. Pogawędki były m.in. okazją do snucia refleksji o tańcu w kontekście opinii Gombrowicza, a także do porównania ładunku emocjonalnego utworów Mozarta z ekspresją tanga.

Kto nie był w elbląskim Światowidzie, ma szansę zobaczyć i usłyszeć Guardia Nueva del Tango podczas Międzynarodowego Festiwalu Tanga w Trójmieście (28 kwietnia - 2 maja).

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5772436

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.