Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.04.2006 11:31 Kategoria:Wydarzenia Autor:Jędrzej Rusiński Placówka:Brak
Atrakcyjna lekcja historii
Justyna Skowronek z OBEP IPN w Gdańsku
Justyna Skowronek z OBEP IPN w Gdańsku
- Do końca roku będziemy w ciekawy i zrozumiały sposób edukować młodzież i kształtować jej postawy patriotyczne. Z oferty skorzysta około 3500 osób, głównie uczniów szkół gimnazjalnych i średnich - zapowiada koordynatorka cyklu edukacyjnego Pamięć o historii Magdalena Czarnocka z Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" w Elblągu.

W ramach cyklu Pamięć o historii odbyły się już dwa spotkania edukacyjne w kinie Światowid. W każdym z nich wzięło udział około 300 gimnazjalistów. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji oraz porozmawiać z historykami z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. IPN jest bowiem współorganizatorem opisywanych przedsięwzięć.
Każdemu spotkaniu towarzyszy pokaz filmów i reportaży, które stanowią ilustrację do rozmów o historii PRL-u.

W miniony poniedziałek (3 kwietnia) młodzi widzowie obejrzeli film D jak dezintegracja - reportaż o działalności Grupy D, specjalnego wydziału Departamentu IV, którego zadaniem była inwigilacja kleru i środowisk z nim związanych. Bohaterowie filmu - ks. Czesław Sadłowski, ks. Jan Sikorski, ks. Zdzisław Król - opowiadali o metodach pracy służb specjalnych PRL, m.in.: zabieraniu paszportów, ujawnianiu kompromitujących i nieprawdziwych historii z życia prywatnego, przekupstwie, cenzurowaniu kazań, karaniu za rozbudowę kościołów.
Najbardziej wstrząsające były fakty związane z przygotowaniem morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki i próbą zabójstwa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prelekcja odbyła się w czasie szczególnym - dzień po rocznicy śmierci Jana Pawła II. Uczniowie mieli jeszcze w pamięci film Karol - człowiek, który został papieżem emitowany dzień wcześniej przez jedną ze stacji telewizyjnych. Spotkanie w elbląskim kinie Światowid poprowadzone przez Justynę Skowronek z IPN stanowiło doskonałe dopełnienie tych wyjątkowych dni.

Majowe spotkanie z historykiem nosić będzie tytuł Skrzywione sumienie PRL. Dyskusje poprzedzi prezentacja filmów: ... i wjechał czołg oraz List do syna w reż. Iwony Bartólewskiej. Nauczyciele oraz uczniowie zainteresowani wzięciem udziału w tej niecodziennej lekcji historii powinni dokonać telefonicznej rezerwacji miejsc w kinie Światowid, tel. 055 611 20 68 (cena biletu wynosi 3 zł).

Pamięć o historii nie kończy się na comiesięcznych spotkaniach edukacyjnych. W ramach cyklu do grudnia 2006 roku Światowid wraz z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizuje przeglądy filmowe oraz wystawy: Drogi do wolności - przez Solidarność do Europy; Rozpoznawać - wykrywać - zapobiegać! Pod okiem bezpieki. SB 1956-1989Ostatni Leśni, Uciekinierzy z PRL-u. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10870
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5415236

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.