Książki pięciu poetów znalazły się w finale I edycji Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki 2011 roku. Zwycięzca zostanie ogłoszony w sobotę, 7 lipca, w czasie gali w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Nagroda to 20 tys. zł i granitowa statuetka autorstwa Rafała Strumiłły.
Organizatorem konkursu jest muzeum w Praniu, która zamierza w ten sposób "wykreować prestiżową, ogólnopolską nagrodę w dziedzinie poezji, promować wysokiej klasy twórczość poetycką i jej autorów, bezstronne premiować najlepsze tomy poetyckie bez względu na kategorię wiekową i dorobek autora".
Nagroda jest przyznawana "za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki - oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym". Fundatorem jest minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Jurorzy: Jan Stolarczyk (przewodniczący), Tomasz Burek, Krzysztof Kuczkowski, Ewa Lipska i Feliks Netz wyłonią zwycięzców w kategoriach: Orfeusz i Orfeusz Mazurski (nagroda dla autora z Polski północno-wschodniej - 5 tys. zł i statuetka).
Ze 188 zgłoszonych tomików nominacje otrzymało 20, a 5 weszło do finału. To książki: Furia instynktu Janusza Stycznia i Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza (wydawca: Biuro Literackie, Wrocław) oraz Ojciec się zmienia Wojciecha Kudyby, Wiatrołomy Krzysztofa Karaska i Place zabaw ostatecznych Przemysława Dakowicza - wydane przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem: minister kultury, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Pen Club Polska.
A wkrótce na eswiatowid.pl - relacja z gali Nagrody Poetyckiej Orfeusz.