W przyszłym roku Centrum Spotkań Europejskich Światowid będzie obchodzić 50-lecie. Zapraszamy elblążan i mieszkańców regionu do podzielenia się swoimi wspomnieniami związanymi z elbląskim domem kultury. Dziś wspomnienia Barbary Jungnikiel, która 31 lat przepracowała w tej placówce.
Barbara Jungnikiel szczególnie ciepło wspomina organizowane w Elblągu warsztaty taneczne, które towarzyszyły światowym festiwalem zespołów polonijnych w Rzeszowie.
Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 1986 roku. Wzięli w nim udział m.in. tancerze z USA, Francji i Szwecji.
- Ci ludzie byli wielkimi patriotami. Ja wtedy także czułam się ogromną patriotką i bardzo mi było miło, że tu, w Elblągu, możemy gościć tych wielkich ludzi, bo ci ludzie dla mnie byli wielcy. Wspomnienie warsztatów to także wspomnienie Czesława Kujawskiego, który był propagatorem tańca i miał kontakty z Polonią na całym świecie - podkreśla Barbara Jungnikiel:
This text will be replaced
Taniec ludowy, który przez wiele lat propagował Czesław Kujawski, a następnie taniec towarzyski, który pojawił się później, za sprawą Antoniego Czyżyka (obecnie dyrektora Światowida), uczą kolejne pokolenia elblążan właściwych zachowań i pokazują, że można atrakcyjnie spędzać wolny czas:
This text will be replaced
Innym interesującym wydarzeniem była wizyta, jaką złożył w Elblągu pierwszy nauczyciel ikony kina akcji i mistrza sztuk walki Bruce'a Lee.
- Mieszkający w Hongkongu pan Wong był guru Mariusza Cydzika - elblążanina, który jest trenerem wschodnich sztuk walki. Choć wydawało się to niemożliwe, udało się go zaprosić do naszego miasta - mówi Barbara Jungnikiel:
This text will be replaced
Dziś w kinach możemy oglądać filmy z całego świata. W czasach minionego ustroju zdobycie filmu wyprodukowanego w którymś z krajów Europy Zachodniej graniczyło z cudem. Takich cudów musiała nieraz dokonywać Grażyna Kowalska, organizatorka Konfrontacji filmowych:
This text will be replaced
Ośrodek kultury zorganizował wiele imprez z udziałem gwiazd teatru, kina i estrady:
This text will be replaced
Patrząc z dzisiejszej perspektywy, udział w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych był czymś, co jednoczyło mieszkańców Elbląga, ludzi, którzy przecież przyjechali tutaj z różnych terenów:
This text will be replaced
Do wspomnień na temat elbląskiego domu kultury zachęcamy elblążan i mieszkańców regionu.
- Planujemy przez cały najbliższy rok nagrywać radiowe rozmowy z osobami, które chcą podzielić się swoimi wspomnieniami z blisko pięćdziesięcioletniej działalności Światowida. O tym, jak wyglądał dom kultury w początkach i na każdym etapie swojego istnienia, i jakie przedsięwzięcia organizował, opowiedzieć może każdy - podkreśla Justyna Kozłowska - Dyrla, kierownik Wirtualnego Centrum Kultury.
Osoby, które chcą utrwalić swoje wspomnienia, proszone są o wcześniejszy kontakt - ułatwi to organizację nagrania. Umawiać można się pod numerem telefonu: 611 20 50.
- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą opowiedzieć, jak pamiętają dom kultury w Elblągu lub posiadają fotografie z minionych lat - zachęca Justyna Kozłowska - Dyrla. - Rejestracja dźwiękowa i następujący po niej montaż gwarantują swobodę rozmów, a cyfryzacja zdjęć pozwoli uratować je przed zniszczeniem i wzbogacić może archiwa Światowida. Oczywiście wszystkie fotografie zostaną zwrócone, a właściciele otrzymają ich cyfrowe wersje.
Warto również zajrzeć na stronę Pracowni Digitalizacji, którą prowadzi Światowid. Można tam znaleźć niemal 300 zdjęć ze wspomnianych w artykule warsztatów zespołów polonijnych. W oknie wyszukiwarki należy wpisać frazę: "warsztaty artystyczne zespołów polonijnych" i zaznaczyć opcję "materiały fotograficzne".
Rozmawiała: Agnieszka Jarzębska
* Barbara Jungnikiel urodziła się w Pasłęku. W Elblągu mieszka od 1956 roku. Pracę w elbląskim domu kultury rozpoczęła w 1976 roku. Zaczynała od posady maszynistki - na jedynej wówczas firmowej maszynie przepisywała teksty. Później pracowała m.in. w sekretariacie, przy organizacji imprez, zajmowała się także promocją kina i była szefową działu analiz i sprzedaży.