Kim są ci, którzy organizują wydarzenia kulturalne w naszym regionie i informują o nich Państwa? Zaczynamy prezentację instytucji kultury, które prowadzi samorząd wojewódzki.
Realizacja projektu, w ramach którego powstał Portal Kulturalny Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl, kończy się w ostatnim dniu kwietnia. 
Nie oznacza to jednak, że przestaniemy istnieć - wręcz przeciwnie, mamy nadzieję, że to, co zrobiliśmy dotychczas to zaledwie początek. Dobry początek. 
Portal http://www.eswiatowid.pl/ powstał dzięki dofinansowaniu ministra kultury (w początkowym okresie), a obecnie tworzony jest dzięki pomocy Unii Europejskiej - z Programu Sąsiedztwa Litwa, Polska, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej.
W ostatnim czasie powstała rosyjska wersja portalu i mamy nadzieję, że niebawem nasi rosyjscy partnerzy "uzbroją" eswiatowid w informacje o wydarzeniach kulturalnych i artystycznych w Obwodzie Kaliningradzkim. 
Informacje, które publikujemy, otrzymujemy bezpośrednio od instytucji kultury lub też zamieszczają je na naszym portalu ich przedstawiciele. 
Wydawcą eswiatowid, przypomnijmy, także jest samorządowa instytucja kultury - Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu.
A prezentacje placówek kultury zaczynamy od Muzeum Warmii i Mazur.
Trwała ochrona dóbr kultury, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie kontaktu ze zbiorami to główne cele tej instytucji.
Muzeum gromadzi dobra kultury z dziedziny archeologii, historii, sztuki, etnografii, rzemiosła artystycznego, przyrody i techniki , ze szczególnym uwzględnieniem regionu Warmii i Mazur. 
Zgromadzone muzealia placówka kataloguje i naukowo opracowuje, a przede wszystkim przechowywuje w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo. 
Do zadań Muzeum Warmii i Mazur należy także przygotowywanie wystaw, organizowanie i prowadzenie badań, ekspedycji naukowych oraz prac wykopaliskowych, a także działalność edukacyjna i wydawnicza oraz współdziałanie z instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami o podobnych celach i zadaniach, w kraju i za granicą. 
Wkrótce napiszemy o Muzeum Mikołaja Kopernika.
 
Projekt "Wirtualne Centrum Kultury "e-Światowid" ośrodkiem współpracy polsko - rosyjskiej" częściowo finansowany przez Unię Europejską - Program Sąsiedztwa Litwa, Polska, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej 
 