Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.12.2014 08:00 Miasto:Region Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Redakcja Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych - zobacz!
kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka
kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale przestrzeń wokół nas wpływa na to jak żyjemy i kim jesteśmy. Obiekty zabytkowe są ważnym elementem krajobrazu kulturowego. Na Żuławach zachowało się ich wyjątkowo dużo, ale stan większości, szczególnie tych, które należą do osób prywatnych, jest zły.

W przypadku zabytków będących w rękach prywatnych kwestia remontowania i konserwacji to temat podstawowy i trudny. W ostatnich latach niektórym właścicielom żuławskich domów podcieniowych udaje się zdobyć granty z ministerstwa kultury czy samorządu wojewódzkiego. Jednak dla sporej grupy osób, zwłaszcza w starszym wieku, przygotowanie wniosku o dofinansowanie czy znalezienie dobrej ekipy remontowej to bariery nie do pokonania. 
 
Inna sprawa, że czasem warunkiem ubiegania się o pomoc jest to, aby obiekt był wpisany do specjalnego rejestru zabytków. A jeśli chodzi o domy podcieniowe, to nie wszystkie zostały wpisane do tego rejestru. Wyzwaniem jest też znalezienie sposobu na utrzymanie obiektu i takie jego funkcjonowanie, które pozwoli finansować bieżące wydatki. 
 
Co możemy zrobić, aby domy podcieniowe i inne żuławskie zabytki zachować dla następnych pokoleń?  
This text will be replaced

 

Scenariusz i realizacja: Marta Hajkowicz

Współpraca: Agnieszka ​Jarzębska 

Zdjęcia: Tomasz Misiuk, Jacek Szulecki 

Montaż: Jacek Szulecki 

Muzyka: Paris Music

***

Cykl filmów dokumentalnych powstał za sprawą projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych,​ który realizuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Będzie je można obejrzeć także w Telewizji Elbląskiej i Elbląskiej Gazecie Internetowej portEl.pl​ .

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  

Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z oddziałami w Gdańsku i Olsztynie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar.

Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Miesięcznik Spotkania Z Zabytkami, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl .

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11511089

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.